Elizabeth
Strout
Dzięki żywemu i wciągającemu sposobowi opowiadania Strout i jej książki zyskały uznanie na całym świecie. Jej pierwsza powieść, Amy i Isabelle ( tłum. Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik), zdobyła nagrodę Los Angeles Times Art Seidenbaum Award za debiut prozatorski oraz Chicago Tribune Heartland Prize, była także finalistką PEN/Faulkner Award i Orange Prize w Anglii. Jej druga powieść, Trwaj przy mnie (tłum.Ewa Westwalewicz-Mogilska), stała się krajowym bestsellerem i została wyróżniona przez Book Sense. Jej powieść z 2016 roku Mam na imię Lucy (tłum. Bohdan Maliborski) stała się bestsellerem nr 1 według „New York Timesa” i znalazła się na długiej liście do Man Booker Prize w 2016 r. To, co możliwe (tłum. Paweł Lipszyc) zdobyła Story Prize 2017/2018, a Bracia Burgess (tłum. Małgorzata Maruszkin) – wyróżnienie dla bestsellera „New York Timesa”. Bracia Burgess została uznana za jedną z najlepszych książek roku przez „The Washington Post” i prawa do niej zostały również zakupione przez HBO i Roberta Redforda z myślą o realizacji miniserialu. Jej najnowsza powieść, William (tłum. Ewa Horodyska) jest kontynuacją powieści Mam na imię Lucy i została uznana za bestseller przez „New York Timesa”.
Ponadto Strout publikowała swoje opowiadania w wielu czasopismach, w tym w „The New Yorker” i „O: The Oprah Magazine”. Zbiór opowiadań Olive Kitteridge (tłum. Ewa Horodyska), który trafił do finału National Book Critics Circle Award, zdobył w 2009 roku Nagrodę Pulitzera w dziedzinie literatury pięknej, a także został przeniesiony na ekran w nagrodzonym Emmy miniserialu HBO z Frances McDormand, Richardem Jenkinsem i Billem Murrayem w rolach głównych.
W Olive powraca ( tłum. Ewa Horodyska), która została bestsellerem „New York Timesa” w 2019 roku, Strout ponownie przywołuje tę ikoniczną, niepokorną postać. Olive powraca została wyróżniona przez Oprah’s Book Club, a także uznana za jedną z najlepszych książek roku m.in. przez „The Washington Post”, „Time” i „Chicago Tribune”.
Elizabeth Strout dorastała w małych miasteczkach w Maine i New Hampshire, a obecnie mieszka w Nowym Jorku. Często występuje na spotkaniach literackich, a także w bibliotekach, szkołach wyższych i uniwersytetach w całym kraju.
fot. z archiwum autorki