Nogaś na plaży: Dudzińska, Passent, Słowik, Sturis
W czasie tegorocznej edycji festiwalu Michał Nogaś porozmawia na sopockiej plaży z:
Anną Dudzińską - reporterką radiową związaną z Radiem 357 i współpracującą z podcastem „Raport o stanie świata”. Przez 20 lat pracowała w Polskim Radiu Katowice, przez 4 lata była korespondentką Polskiego Radia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Latem ukaże się jej debiutancka książka o Dubaju (wyd. Marginesy), w której cierpliwe, ze zrozumieniem i z czułością przygląda się przyjezdnym, którzy wybudowali potęgę tej wyrastającej na pustyni współczesnej wieży Babel. Są wśród nich biedni imigranci zarobkowi i bogaci ekspaci (od łacińskiego expatriare czyli opuszczać ojczyznę). To oni wraz z Emiratczykami budują ten jeden z najmłodszych krajów świata. To tutaj mieszają się rasy, języki, kultury, religie i systemy wartości. Emiraty to być może jedno z nielicznych miejsce na świecie, gdzie takie współistnienie jest możliwe. Wszystko dzięki pieniądzom i na ściśle określonych zasadach, które stworzyli ludzie urodzeni w tym kraju.
Agatą Passent - felietonistką, dziennikarką, prezeską zarządu Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej. Jednym z tematów rozmowy na plaży będą wydane wiosną dzienniki Agnieszki Osieckiej „Czekając na człowieka” (wyd. Prószyński i S-ka)
Dominiką Słowik - pisarką, laureatką Paszportu „Polityki” 2019 za powieść „Zimowla”. W 2021 ukazał się zbiór opowiadań "Samosiejki" (Wydawnictwo Literackie), współczesne, zaskakujące, sensualne opowieści, które wyrastają z niespodziewanych historii: o ludzko-roślinnej przyjaźni, a może nawet miłości; o tym, że „śniegu już nigdy nie będzie”; o kobiecie, której wyrosło z nosa pnącze fasoli, tajemniczym locie w kosmos, a także o tym, dlaczego czasami boimy się niewłaściwych rzeczy…
Dionisiosem Sturisem - nagradzanym dziennikarzem, polskim reporterem z greckimi korzeniami, podcasterem. Przez wiele lat pracował w radiu TOK FM oraz współpracował z „Dużym Formatem”. Autor książek reportażowych, m.in. „Nowe życie. Jak Polacy pomagali uchodźcom z Grecji” (wyd. W.A.B), "Grecja. Gorzkie pomarańcze" czy „Zachód słońca nad Santorini” (Wydawnictwo Poznańskie) W swoich opowieściach o Grecji szuka odpowiedzi na pytania o kryzys w kraju swoich przodków. Szuka też czegoś jeszcze – własnej tożsamości i zrozumienia powikłanej historii swojej rodziny. Jego książki przybliżają czytelnikowi współczesną Grecję.